Kekliktepe Köyü Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kekliktepe Köyü Forum

AnasayfaKapıGaleriLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Askeri savcılık devreye girerdi

YazarMesaj
Nazlı Tekin
Forum Meleği
Forum Meleği
Nazlı Tekin

Kadın
İş/Hobiler : Satış & Pazarlama
Lakap : Baş Belası

Askeri savcılık devreye girerdi Empty
MesajKonu: Askeri savcılık devreye girerdi   Askeri savcılık devreye girerdi EmptyPtsi Tem. 07 2008, 14:36

HERKES merak ediyor... Ergenekon olayı bazı komutanların dönemin genelkurmay başkanı Org. Hilmi Özkök’ü ikna edemedikleri bir darbe girişimi midir?

Bu konuda Şamil Tayyar bir kitap yazdı. Hakkında soruşturma açıldı. Soruşturma açıldığına göre yazılanlar dikkate alınmalı...

Bu yüzden gözler Org. Hilmi Özkök’te...

Önceki gün Özkök Paşa’yla konuştum...

Açık cevaplar verdi...

Önce bir soru:

- Ortada bir iddia var. Bazı komutanlar bir darbe hazırlığı içine girmişler. Sizin döneminize rastladığı söyleniyor. Hiç böyle bir girişimi hissettiğiniz bir durum oldu mu?

Özkök Paşa’nın bu cevabına dikkat:

- Böyle bir şey yok. Olsa zaten askeri savcılık müdahale ederdi. Basından öğrendiğimiz kadarıyla iddialar sanıyorum emeklilik dönemleriyle ilgili. Bu nedenle diyorum ki, eğer görevde olsalardı askeri savcılık müdahale ederdi.

Böyle bir girişim yok

Peki şimdi ne anlayacağız bu cevaptan?

Ben önce şunları anlıyorum:

1) Özkök Paşa TSK’nın üzerine yapıştırılmaya çalışılan "darbeci, demokrasi düşmanı" gibi suçlamalara karşı çok temel ve hiyerarşik bir cevap veriyor. "Öyle bir şey olsa askeri savcılık devreye girer" sözünün anlamı budur. Yani "Biz darbecilerin gereğini yaparız" diyor. Yani biz muz cumhuriyeti ordusu değiliz diyor. Yani "Biz erken kalkan darbe yapar devleti değiliz" diyor.

2) Ve bir o kadar daha önemli bir bilgiyi aktarıyor. Özkök Paşa, bazı kuvvet komutanlarının kendisine karşı görev süresi içinde böyle girişimleri ya da örgütlenmeleri olmadığını söylüyor. Ya da en azından kendisinin bilgisi olmadığını aktarıyor.

Ve bütün bunların çok ötesinde bir çağrıda bulunuyor...

"Sokakta önümü kesiyorlar. Millet soruyor. Ben de bir cevap veremiyorum. Gerçekten halkın kafası karışık. Bu endişe edilecek bir durumdur."

Peki ne yapılmalı?

- Halkın kafasındaki soruların resmi bir kişi tarafından cevaplanması gerekiyor. En azından ne olduğu anlatılmalıdır.

Cumhurbaşkanı göreve

- Kim bu kişi?

- Örneğin Cumhurbaşkanı. Anayasa’daki görevi gereği bunu yapmalı. Kurumlar arası çatışmayı ortadan kaldıracak bir tavır almalı. Ya da Meclis Başkanı. Başbakan, belki de görevlendireceği bir bakan kamuoyunu aydınlatmalı.

Evet, Org. Özkök "endişe yaratan bu gerilim"den kurtulmak için öncelikle Cumhurbaşkanı’nı göreve çağırıyor ve devam ediyor:

- Her şey sonuçta demokrasi ve hukuk çerçevesi içerisinde çözülecektir. Öyle olmalı.

Şu anda kamuoyunda tartışılan "darbe iddiaları"nın hangi dönemi kapsadığı iddianame ortaya çıkınca anlaşılacak.

Özkök Paşa görev yaptığı süre içinde sürekli olarak, hukuk devletinden söz etmiştir.

Bu nedenle söylediği bu sözler anlamlıdır
http://www.kekliktepe.tr.cx

Askeri savcılık devreye girerdi
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-