Kekliktepe Köyü Forum


 
AnasayfaKapıGaleriKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Sivas Olaylarının Perde Arkası

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Nazlı Tekin
Forum Meleği
Forum Meleği
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 796
Yaş : 32
Nerden : İstanbul
İş/Hobiler : Satış & Pazarlama
Lakap : Baş Belası
Kayıt tarihi : 03/03/08

MesajKonu: Sivas Olaylarının Perde Arkası   C.tesi Nis. 05 2008, 10:00

Türkiye'nin önemli şehirlerinden olan Sivas'ta ateist yazar Aziz Nesin'in dine ve İslâm'ın kutsal değerlerine saldırması sonucu çıkan olaylarda 35 kişi öldü 60 kişi de yaralandı. Olaylar 2 Temmuz 1993 Cuma günü Sivas'ta başlatılan Pir Sultan Abdal şenliklerine davet edilen ateist ve din düşmanı yazar Aziz Nesin'in İslâm'ı ve Müslümanları tahkir edici bir konuşma yapması üzerine başladı. Bu konuşma üzerine onbinlerce Sivaslı ateist yazar Aziz Nesin'i protesto amacıyla bir gösteri yürüyüşü düzenledi. Sivas'a dışarıdan getirtilen bazı ateist gençlerin protesto yürüyüşü düzenleyenlerin üzerine taşlarla saldırmaları ve hakaret etmeleri sonucu da çatışmalar başladı. Bu saldırı dolayısıyla galeyana gelen kalabalık ateist yazar Aziz Nesin'in ve Pir Sultan Abdal şenliklerine katılmak üzere Sivas'a davet edilen kişilerin kaldıkları Madımak Oteli'nin etrafını kuşattılar. Bu kuşatma sırasında otelin önünde duran bir arabanın benzin deposuna ateş verilmesi sonucu yangın çıktı. Gerek bu yangın dolayısıyla ve gerekse polisin kalabalığı dağıtmak için müdahalede bulunması sonucu çıkan panik dolayısıyla 35 kişi öldü, 60 kişi de yaralandı. Yangın esnasında Madımak Oteli'nde bulunan ve olayların asıl müsebbibi Aziz Nesin ise özel bir gayretle kurtarılıp derhal Sivas dışına çıkarıldı. Olayların arkasından Sivas'ta iki gün sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Sivaslı yetkililer ve olaylarla ilgili incelemede bulunan kişiler bu üzücü olayların tek sebebinin ateist yazar Aziz Nesin'in insanların inançlarına ve mukaddes değerlerine saldırması olduğunu ifade ettiler. İçişleri bakanı Mehmet Gazioğlu Sivas'taki olaylara Aziz Nesin'in tahrik edici konuşmasının, Türk halkını aşağılayıcı sözler sarf etmesinin ve Sivas Kültür Merkezi'nin önüne dikilen heykele duyulan tepkinin sebep olduğunu ve olaylara karışan kişilerin ve kamu görevlilerinin verecekleri ifadeler doğrultusunda Aziz Nesin hakkında da soruşturma açılabileceğini söyledi. Sivas Belediye Başkanı Temel Karamollaoğlu da yaptığı açıklamada olayların kesinlikle bir mezhep çatışması olmadığını Aziz Nesin'in sözlerine duyulan tepkiden kaynaklandığını ifade etti. Olayların yatışması ve kalabalıkların dağılması için bütün gücüyle çalışan Belediye Başkanı Temel Karamollaoğlu şöyle söyledi: "Buradaki hadise doğrudan doğruya Aziz Nesin'in düşüncelerine bir tepkiydi. Kesinlikle halk arasında bir mezhep çatışmasına sebep olacak bir slogan atılmadı. Sloganlar genellikle Aziz Nesin'e ve yapılan heykele tepkiydi. Niye bu heykel gizli ve aniden dikiliyor diye bir tepki oldu. Bunun arkasından valiye tepki göstermişler."

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz'da Sivas'ta meydana gelen olayların bir alevi-sünni çatışması olmadığını halkın inancıyla alay edilmesi ve tahrikte bulunulması sonucu bu üzücü olayların meydana geldiğini ifade etti. Mehmet Nuri Yılmaz vatandaşlarımızın inançları hususundaki hassasiyetlerinden yararlanmak isteyen karanlık güçler bulunduğuna dikkat çekti.

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT)'nın eski müsteşarlarından Prof. Dr. Mahir Kaynak da olaylarla ilgili açıklamasında Sivas olaylarının bazı güçler tarafından planlı bir şekilde çıkarıldığını ifade etti ve insanların inançlarıyla oynanmayacağına dikkat çekti. Mahir Kaynak bu tür olaylar için alevilerle sünnilerin bir arada yaşadıkları Sivas'ın seçilmesinin de maksatlı olduğuna işaret etti.

Sivas olaylarıyla ilgili incelemelerde bulunanlar, olaylarda Sivas valisi Ahmet Karabilgin'in de önemli ihmali ve hatası olduğuna işaret ettiler. Bu kişiler sürekli Müslümanlara saldıran ve onların inançlarıyla alay eden Aziz Nesin'in Pir Sultan Abdal şenliklerine çağrılmasında ve söz konusu şenliklerin amacından saptırılmasında valinin büyük sorumluluğunun bulunduğunu söylediler.

Bunun yanı sıra Türkiye'nin resmi televizyonları ve din aleyhtarı bazı yayın organları Sivas olaylarını olduğundan farklı göstererek Müslümanları rencide ettiler. Resmi televizyon kanalları olayları "hür düşünce"ye karşı bir ayaklanma gibi göstererek, dine ve dini inançlara saldırıyı hür düşünce olarak değerlendirdi. Pek çok fikir adamı ve yazar Türkiye toplumunun % 98'ini oluşturan bir kitlenin inançlarına hakaret edilmesinin hür düşünce olarak gösterilmesinin büyük bir hata olduğunu ifade ederek, resmi televizyonların bu tutumlarıyla Türk halkıyla tam bir tenakuza düştüğüne dikkat çektiler. Bazı gazeteler de olayları şeriatçıların ayaklanması gibi vermeye çalıştılar. Sadece insanların inançlarına hakaret edilmesine karşı bir tepki şeklinde kendini gösteren Sivas olaylarında şeriatla ilgili hiç bir slogan atılmadığı halde din aleyhtarı gazetelerin bu olayları bir "şeriatçılar ayaklanması" gibi göstermesi laik rejimi korumakta kararlı görünen devletle Müslüman halkı karşı karşıya getirmeyi amaçlıyor.

görüyoruz.

_________________
[i:f9dc][u:f9dc][b:f9dc]Pir Sultan'ım katı yüksek uçarsın
Selamsız sabahsız gelir geeçersin
Dilber muhabbetten niçin kaçarsın
Böyle midir ilimizin töresi[/b:f9dc][/u:f9dc][/i:f9dc]
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://www.kekliktepe.tr.cx
Nazlı Tekin
Forum Meleği
Forum Meleği
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 796
Yaş : 32
Nerden : İstanbul
İş/Hobiler : Satış & Pazarlama
Lakap : Baş Belası
Kayıt tarihi : 03/03/08

MesajKonu: Geri: Sivas Olaylarının Perde Arkası   C.tesi Nis. 05 2008, 10:03

Bir Yorum:

Seksen yaşındaki ateist yazar Aziz Nesin'in Türkiye'de din düşmanlığını bir ideoloji haline getiren ve bütün yazılarında dine hakaret eden, bütün imkânlarını Müslümanları rencide etmek, onlara hakaret etmek için değerlendiren tek yazar olduğunu söyleyebiliriz. Aziz Nesin özellikle son aylarda Müslümanlara yönelik saldırılarını daha da artırdı. Bunda belki ölüme giden yolda önünde sadece bir kaç adım kaldığını görmesi dolayısıyla birileri tarafından öldürülüp "ateizm kahramanı" diye anılma amacı taşıyor olmasının da etkisi olabilir.

Aziz Nesin, din düşmanlığı konusundaki tutumunu bütün İslâm dünyasını sarsan "Şeytan Ayetleri" adlı kitabın bir kısmını Türkçe'ye tercüme ettirip maocu komünistlerin çıkardıkları bir gazetede tefrika ettirerek bayraklaştırdı. Türkiye'deki halkın inançlarını küçümseyen ifadeler taşıdığından Türkçe'ye tercüme edilmesi yasaklanan söz konusu "Şeytan Ayetleri" adlı kitabın bir bölümünü Aziz Nesin'in tercüme ettirip yayınlatmasına devletin göz yumması veya ufak tefek toplatma kararlarıyla geçiştirmesi Türkiye'deki İslâmi oluşuma karşı bazı planlar çevrildiğinin açık göstergesiydi. İşte son Sivas olayları da bu son bir kaç ayda Aziz Nesin'e verilen dine ve Müslümanlara hakaret fırsatının bir neticesi. Şimdi soruyoruz: Bu yaşlı din düşmanına bu kadar süre dine hakaret fırsatı verilmesinden ve onun vasıtasıyla Türkiye toplumunun % 98'ini oluşturan kitlenin rencide edilmesinden kim kârlı çıktı acaba? Bu kadar insanın öldürülmesinin ve yaralanmasının asıl sorumlusu kim? Evet. Bu soruların muhatabı bizce en başta insanların en değerli varlıkları olan inançlarına saldırılmasının iyi sonuç getirmeyeceğini anlamak istemeyenler. Ama ne yazık ki onların hâlâ insanların inançlarına hakaret etmeğe devam ettiklerini ve üzerinde durduğumuz gerçeği anlamamakta ısrar ettiklerini görüyoruz.

_________________
[i:f9dc][u:f9dc][b:f9dc]Pir Sultan'ım katı yüksek uçarsın
Selamsız sabahsız gelir geeçersin
Dilber muhabbetten niçin kaçarsın
Böyle midir ilimizin töresi[/b:f9dc][/u:f9dc][/i:f9dc]
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://www.kekliktepe.tr.cx
 
Sivas Olaylarının Perde Arkası
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Mesaj arkasına resim
» Profil Arkası (Modeler açık)
» logo arkası
» Mesaj Arkasına Alt Köşeye Sabit Resim Koymak
» Arkadaşlar Üyenin Arkasına Nasıl Resim Koyarım???

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Kekliktepe Köyü Forum :: SİYASİ KÜRSÜ :: SİVAS KATLİYAMI-
Buraya geçin: