Kekliktepe Köyü Forum


 
AnasayfaKapıGaleriKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 ALEVİLİK DİN DERSİNE GİRDİ

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Nazlı Tekin
Forum Meleği
Forum Meleği
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 796
Yaş : 32
Nerden : İstanbul
İş/Hobiler : Satış & Pazarlama
Lakap : Baş Belası
Kayıt tarihi : 03/03/08

MesajKonu: ALEVİLİK DİN DERSİNE GİRDİ   C.tesi Nis. 05 2008, 10:12

Alevilik bu yılki Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kitabına ilk kez girdi.Alevilik, onca tartışmanın ardından bu yılki Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kitabına ilk kez girdi. Alevilik "Kur'an ve Yorumu İslam Düşüncesinde Yorumlar" ünitesinde işlenecek.

Alevilik artık ilköğretimde ders konusu olarak anlatılacak. Yeni Şafak, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yeni müfredata göre hazırladığı yeni Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitaplarındaki değişikliği açıklıyor. Alevilik ilköğretim 8. sınıfın yeni ders kitabında "tasavvufi yorum" olarak öğrencilere anlatıldı. Devlet düzeninin bozulduğu dönemde Aleviliğin toplumu bir arada tuttuğu belirtildi.

ALEVİLİK TASAVVUFİ YORUM

Milli Eğitim Bakanlığı Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitaplarını bu yıl ilköğretim 4. sınıftan 8. sınıfa kadar yeniledi. Aleviliğe İlköğretim 8. sınıfın ders kitabında "Kur'an ve Yorumu İslam Düşüncesinde Yorumlar" başlıklı dördüncü ünitede yer verildi. İslam düşüncesinin yorum biçimleri "İnançla ilgili yorumlar, fıkhi yorumlar ve tasavvufi yorumlar" olarak 3 ana gruba ayrıldı. Aleviliğin ahlakla ilgili konular üzerinde yoğunlaştığı belirtilerek, tasavvufi yorum başlığı altında işlendi. Kitabın 82. sayfasında Alevilik kelimesi bir kez kullanılırken şöyle denildi:

"Yesevilik, Mevlevilik, Alevilik-Bektaşilik ve Ahilik gibi oluşumlar, Anadolu'da hoşgörü kültürünün yayılmasına öncülük etmiş başlıca tasavvufi yorumlardır. Bu tasavvufi oluşumlar, Selçuklu ve Osmanlı devletlerinin kurulmasında, gelişip devam etmesinde önemli katkılarda bulunmuştur. Devlet düzeninin bozulduğu dönemlerde de toplumu bir arada tutarak insanların huzur ve mutluluk içerisinde yaşamasını sağlamıştır."

HACI BEKTAŞ VELİ FOTOĞRAFI

Kitapta Aleviliğin anlatıldığı bölümde bazı tasavvuf önderlerinin temsili resimleri başlığı ile Yunus Emre, Mevlana, Ahmet Yesevi, Ahi Evran ile birlikte Hacı Bektaş Veli'ye de yer verildi.

"FARKLILIK ZENGİNLİKTİR"

"Farklılık zenginliktir" denilen 20 sayfalık dördüncü ünitede öğrencilere İslam düşüncesindeki farklı yorumların ne gibi yararları olduğu da soruldu. Gökkuşağı renkleri örnek verilerek, "Gökkuşağındaki renkler nasıl bir zenginlikse din anlayışındaki farklılılar da zenginliktir. Böylece insanlar kendi şartlarına uygun olanı seçip uygulama şansı bulmuştur. Çünkü farklı şartlar ve farklı kültürel coğrafyada yaşayan insanlardan, aynı uygulamaları beklemek zorlama olur. İşte böyle durumlarda Kur'an'ın yoruma açık bıraktığı konularda farklı yorumlar yapılarak bu zorluklar giderilmiştir" denildi.

ALEVİLİKLE İLGİLİ SORULAR

Ünitenin değerlendirme kısmında da öğrencilere Alevilikle ilgili sorular yöneltildi. Boşluk doldurma şeklinde yapılan değerlendirmede "Yesevilik, Mevlevilik, Alevilik-Bektaşilik ve Ahilik gibi oluşumlar, Anadolu'da hoşgörü kültürünün yayılmasına öncülük etmiş başlıca ...... yorumlardır" denilerek öğrencilerden "tasavvufi yorum" bilgisi istendi. Eşleştirmeli bir soruda da Aleviliğin ahlak yorumu olduğu bilgisi soruldu.

Laiklik din istismarını önlüyor

Yeni kitapta Alevilik ile aynı ünitede başörtüsü ve laiklik konuları da işlendi. "Dinde zorlama yoktur" başlığı altında ******'ün sözlerine de yer verilerek laikliğin asla dinsizlik olmadığı anlatıldı. Din istismarının herşeyden önce dine zarar verdiği belirtilirken, lakliğin bunun önüne geçtiği ifade edildi. Laikliğin bütün vatandaşların din, vicdan ve ibadet hürriyetini güvence altına aldığı belirtildi. Kitapta örtünme konusuna da girilerek şöyle denildi: "...Aynı dine inandıkları halde değişik coğrafi bölgelerde yaşayan toplumlar arasında kültür ve ortamın etkisiyle bazı farklılıklar meydana gelmiştir. Bu toplumların değişik kültürel ortamları, dini yaşamın çeşitli alanlarına farklı şekillerde yansımıştır. Örneğin Müslüman toplumlarda örtünme dini bir gereklilik olarak kabul edilmiştir. Ancak bu örtümnmenin şekli Kur'anı Kerim'de açık bir biçimde belirlenmemiştir. Bundan dolayı da her toplum , içinde bulunduğu kültürel ortam ve coğrafi koşullara uygun bir giyim anlayışı benimsemiştir."

Yeni Şafak
Yakup BULUT

_________________
[i:f9dc][u:f9dc][b:f9dc]Pir Sultan'ım katı yüksek uçarsın
Selamsız sabahsız gelir geeçersin
Dilber muhabbetten niçin kaçarsın
Böyle midir ilimizin töresi[/b:f9dc][/u:f9dc][/i:f9dc]
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://www.kekliktepe.tr.cx
 
ALEVİLİK DİN DERSİNE GİRDİ
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Kekliktepe Köyü Forum :: ALEVİLİK :: Alevi Basın-Yayın-
Buraya geçin: