Kekliktepe Köyü Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kekliktepe Köyü Forum

AnasayfaKapıGaleriLatest imagesKayıt OlGiriş yap

GENÇLİK NEREYE GİDİYOR?

4 posters
YazarMesaj
Nazlı Tekin
Forum Meleği
Forum Meleği
Nazlı Tekin

Kadın
İş/Hobiler : Satış & Pazarlama
Lakap : Baş Belası

GENÇLİK NEREYE GİDİYOR? Empty
MesajKonu: GENÇLİK NEREYE GİDİYOR?   GENÇLİK NEREYE GİDİYOR? EmptyPerş. Nis. 17 2008, 12:36

Gençliğin nereye gittiğini hiç düşündük mü? Veya gençliğin içinden geçtiği günleri ve içinde bulunduğu çıkmazı, en önemlisi hedefsizce yol alarak kabir kapısına hazırlıksız gidişini düşündük mü? Belki bir kısmımız ilk defa bu tür bir soruyla karşılaşıyor veya ilk defa böyle derin bir düşünce deryasına dalıyor. Ama düşündükçe, gençliğin ekserisinin bir bunalım ve arayış içerisinde olduğu görülecektir. Bu bunalım ve arayışların getirdiği ümitsizlikle millete ve devlete ne kadar az fayda vereceğini göreceğiz.
Özellikle bugün ABD’de gençler, toplum için en büyük felaketlerden biri olarak görülmektedirler. Bunun sebebi ise ABD’li gençlerin içinde bulundukları boşluk. Bu boşluğu neyle kapatacaklarını bilmiyorlar. Girmiş oldukları tüm arayışlar boş çıkıyor. Bazıları bu boşluğu kendini içkiye mahkum ederek doldurmaya çalışıyor, kimileri ise bunu uyuşturucu sarhoşluğu ile kapatmak istiyor. Ama sonuçta yine boşluğa düşüyorlar ve etrafa daha zararlı olmaya başlıyorlar ve sonuçta sosyal felaketler meydana geliyor.
Uzmanlar bu tür davranışların cahillik ve eğitim yetersizliğinden kaynaklandığı belirtmektedirler. Evet, en büyük meselenin meselesizlik ve fikirsizlik olduğu bugünlerde eğitim yetersizliğinin meydana getirmiş olduğu sıkıntılar apaçık ortada. Bir siyasetçinin şu sözleri olayı daha bir aydınlatıyor; “Eğer gençler eğitimli ve ahlaklı olursa, bu bir hazine olur. Ahlaktan ve bilgiden yoksun olursa bir çekirge afetinden farksız olur.”
Katılmış olduğum bir gençlik panelinde bir konuşmacının şu sözleri dikkatimi çekti: “Gençlik esasen hakikati arama çağıdır. Fikirlerin en uyanık, en zinde, en coşkulu yaşanması gereken bir çağdır. Ama gençlerdeki fıtrî heyecan daha çok başka şeylere kanalize ediliyor. Kendini ve kâinatı keşfetme yönünde kullanılması gerekirken maalesef gençlik gaflete itici, uyutucu oyunlara, hevesatlara, eğlencelere kanalize ediliyor.”
Peki gençliğin dünya gündeminde sürekli ilk sırada olduğunu biliyor muydunuz? Gençlik dün de gündemdeydi, bugün de gündemde ve yarın yine gündemde olacak. Çünkü bir devletin ve milletin kalkınması için en önemli unsur; gençliğin problemlerinin ortadan kaldırılmasıdır. Evet, bir insan için gençlik çağı ne kadar önemli ise, gençliğin problemlerine çare bulmakta bir devletin geleceği için o kadar önemlidir.
Ülkemiz gençlik açısından çok şanslı bir ülke. Dünyanın birçok ülkesinde olmayan bir avantajımız var. Yapılan istatistikî verilere göre, toplumumuzun yüzde 25’i 16-22 yaş arasındaki gençlerden oluşuyor. Bu, Türkiye’nin AB kapısında bulunduğu şu günlerde yarına umutla bakması için çok büyük önem taşıyor. Bugün eşiğinde bulunduğumuz Avrupa Birliği ülkelerinin en önemli sorunlarından birisi, genç oranının yetersiz oluşu. Bu ülkeler “çekirge afeti” ile boğuşmak zorunda kalıyorlar. Çünkü gençleri boşlukta ve bir arayış içerisinde. Bugün ülkemize de baktığımızda maalesef buna benzer bir çok örnekle karşılaşabiliriz.
Bu örneklerin meydana gelmesindeki en önemli unsur ise gençlerin sorunlarının pek kaale alınmamasıdır. Bir hocamın bana söylediği gibi: “Genç yalnız kaldı. Hıçkırıklarla, boğuk bir havadan, sürekli bir başına olmanın acziyetini soluyor.
Yalnızlığın en mahzun, en titrek müziğini yapıyor daima. Yalnızlık üstüne şiir, yalnızlık üstüne şarkı, yalnızlık üstüne ölüm yazıyor. Genç neslin en büyük ızdırabı budur.” Bundan da anlaşılacağı gibi bir çok genç bundan şikayetçidir.
Ancak, “Beni, nefsini kurtarmayı düşünen hodgam bir adam mı zannediyorlar? Ben cemiyetin imanını kurtarmak yolunda dünyamı da feda ettim, ahiretimi de... Gözümde ne cennet sevdası var ne de cehennem korkusu. Cemiyetin imanı namına bir Said değil, bin Said feda olsun! Kur’anımız yeryüzünde cemaatsiz kalırsa cenneti de istemem; orası da bana zindan olur. Milletimizin imanını selamette görürsem cehennemin alevleri içinde yanmaya razıyım. Çünkü vücudum yanarken, gönlüm gül-gülistan olur” diyen Bediüzzaman Said Nursi ve Risale-i Nurlar gibi doğru rehberler ile manen hayat bulan gençler bundan müstesna. Felek ecbabı cefasın toplasın gelsin, dönersem kahpeyim Allah yolundan diyen gençler var. Unutulmasın, “Gerçi her arayan bulamaz ama, bulanlar arayanlardır.”
http://www.kekliktepe.tr.cx
Nazlı Tekin
Forum Meleği
Forum Meleği
Nazlı Tekin

Kadın

MesajKonu: Geri: GENÇLİK NEREYE GİDİYOR?   GENÇLİK NEREYE GİDİYOR? EmptyPerş. Nis. 17 2008, 12:37

“İnsan gençliğinde öğrenir, yaşlılığında anlatır”. Gençliğini uyumakla, boş işlerle, aylaklıkla geçirenler, acaba yaşlanınca geriye baktıklarında ne anlatacaklar?

Kimse size mutluluğun anahtarını vermeyecek.Geleceğiniz düşlerinize benzemeyecek.Kendinizi yüceltecek ya da yerin dibine batıracak olan sizsiniz.Dünya’yı değiştirecek veya onu kaosa sürükleyecek olan da sizsiniz.

İslamiyet’den önce Araplar putlara tapardı.Onlara bu inancın yanlışlığı ve saçmalığı anlatıldığında yanıtları şöyle olurdu: “Atalarımız putlara tapardı. Biz de onları gördük ve uyduk.Siz atamızdan iyi mi bileceksiniz?”İşte gençliğin de durumu böyledir.Günümüzde adaletsizliğe, yağmacılığa itiraz etmeyen gençlik; demek ki ataları putlara tapsaydı, putlara tapacaktı.

Yıllardır ülkemizin genç nüfusuyla övünürüz.Genç nüfusun gücünden ve ülkeyi kalkındıracağından söz ederiz.Japonya dünyanın en yaşlı nüfusuna sahip olduğu halde ilerleyebiliyorsa, gençliğimizde bir sorun var demektir.Yoksa gençlik 20’li yaşlarda bunamış mıdır?

Gençliğe doğduğu günden beri bir ilaç verilir.Bu ilaç düşünmeyi kısıtlar ve onları uyutur.Onları saçma sapan şeylere yönlendirir ve koyunlara benzetir.Başlarında sopasıyla bir çoban bulunur.Onları otlatır ve beyinlerini yıkar.Bu çobanlara milletvekili, belediye başkanı da denir.Bazen çoban açgözlülük yapıp onlara ot vermez.Onlar da ağlaşmaya meleşmeye başlarlar.Sopayı yiyince de korkar, susarlar.

****** gençliğe hitabesinde çok önemli konulara değinmiş, gençliğe büyük bir sorumluluk yüklemiştir. Gün gelecek, iktidara sahip olanlar, kendilerini ülkelerinden üstün tutabilecektir.Gün gelecek, devletin toprakları dolaylı yoldan işgal edilebilecektir.İşte o zaman gençlik toplumunu korumalı, özgürlüğünü kazandırmalıdır.

Gençlik annesinin, babasının omuzlarından inmelidir.Yıllarca onları sömürüp bencillik ederek, onları yoksulluğa iten ve hiç merhamet göstermeden bitmez tükenmez isteklerde bulunan; okulu bitirdikten sonra da bir baltaya sap olamayıp, yine onlardan medet uman gençlik; sen ne kadar acımasız ve cahilsin.Sen insanlığın yüzkarasısın! Sen kendinden başka kimseyi düşünmez, durumun düzelince de ailene vefasızlık edersin.Şimdi de çıkıp hangi yüzünle dünyayı kurtaracağını iddia ediyorsun?

“Gençlik, gençlik! Her zaman adaletten yana ol.Sana bizim yasalarımızın adaletinden söz etmiyorum.Benim söz ettiğim adalet kavramı daha yücedir.Nereye gidiyorsunuz gençler.Gençliğin yiğitliğini ve umudunu kısır çekişmelerin ortasında harcayarak nereye gidiyorsunuz böyle öğrenciler?”

Yolunuz doğruluk yolu olsun.Gerçeğin farkına varıp, uykunuzdan uyanın.Gerçek önünüzde duruyor, yeter ki ulaşmak isteyin.
emrah yardım
Karakartallar Yüksek Uçar
emrah yardım

Erkek
İş/Hobiler : öğrenci
Lakap : lakabı olmayan insan

MesajKonu: Geri: GENÇLİK NEREYE GİDİYOR?   GENÇLİK NEREYE GİDİYOR? EmptyPerş. Nis. 17 2008, 19:05

bence bu gençlikten hayır gelmezz..bekleyin ve görünn..çoğu bence amerikan taklitçisii vede çoktan amerikan kültürünü benimsemişlerrr..ama inşallah ben yanılıyorumdurr ama üzülerek söylüyorum ki;yanıldığımı da hiç sanmıyorummm
camşıklı
Üye
Üye
camşıklı

MesajKonu: Geri: GENÇLİK NEREYE GİDİYOR?   GENÇLİK NEREYE GİDİYOR? EmptyCuma Nis. 18 2008, 14:02

katılıorm emrah abiye gençliğin durumu kötü wallla hepsi sokak köşelerinde ecelini bekliyolar
emrah yardım
emrah yardım

Erkek

MesajKonu: Geri: GENÇLİK NEREYE GİDİYOR?   GENÇLİK NEREYE GİDİYOR? EmptyCuma Nis. 25 2008, 19:55

bence bu tartışma verilirken sigara içme yaşının 12ye düştüğü,esrar kullanımının çocuklar için sıradanlaşması vede kesici alet bulundurmanın çok ciddi boyutlara ulaşması gibi önemli istatiklere dayanarak söyledin ben görüşlerimiii...bence bilgisayar vede televizyon kalkmadıkça bu gençlik rayına oturmaz ....bence gençlik yaşken eğilmemesi için çalışma yapılacakk tabi herşeyi devletten beklememek lazımm birazda kendimiz bişey verelimm...göz var nizam varrrr yaaavvvv..ama bu gençliktan bi cacık olmazzzzz vede ne yazıkki bundan eminimmm..hepbirlikte görecezzzz
Nazlı Tekin
Forum Meleği
Forum Meleği
Nazlı Tekin

Kadın

MesajKonu: Geri: GENÇLİK NEREYE GİDİYOR?   GENÇLİK NEREYE GİDİYOR? EmptyCuma Mayıs 16 2008, 17:42

Bunu yazmışken çok kısa bir örnek vermek istiyorum

6-7 yaşındaki belki daha küçük çoçuk babasını içki parası bulmak için ye sabahtan akşama kadar gitip mendil satıyor ya dileniyor yada ayakkabı boyuyor biz bu günümüze şükretmeliyiz ya onlar annesi babası çalışmayan çoçuklar allahtan revamı bu ya okuma fırsatı bile bulamıyan çoçuklar var belki bu gunun geleceği çoçuklar aileri yüzünden neler yapıyor bırak sigara içmeyi esrar içmeyi cinayet işliyor hangi çocuk bu dünyaya kendi isteği ile bu dünyaya geliyor anneler babalar lütfen çocuklarınıza sayip çıkın bu durumlara düşürmeyin
emrah yardım
emrah yardım

Erkek

MesajKonu: Geri: GENÇLİK NEREYE GİDİYOR?   GENÇLİK NEREYE GİDİYOR? EmptyCuma Mayıs 16 2008, 20:24

nazlı tekin demiş ki:
Alıntı :

6-7 yaşındaki belki daha küçük çoçuk babasını içki parası bulmak için ye sabahtan akşama kadar gitip mendil satıyor ya dileniyor yada ayakkabı boyuyor biz bu günümüze şükretmeliyiz ya onlar annesi babası çalışmayan çoçuklar allahtan revamı bu ya okuma fırsatı bile bulamıyan çoçuklar var belki bu gunun geleceği çoçuklar aileri yüzünden neler yapıyor bırak sigara içmeyi esrar içmeyi cinayet işliyor hangi çocuk bu dünyaya kendi isteği ile bu dünyaya geliyor anneler babalar lütfen çocuklarınıza sayip çıkın bu durumlara düşürmeyin
..çok türk filmi izlemişsinn..eroltaş ve sezercik hikeyesini mi anlatıyonn sennn.artık onlar geride kaldıı uyan birazz.bugünün çocukları internet başında savaşı öğreniyoo adam öldürmenin zevkini yaşıyoo şiddeti özümsüyooo..bu gençlikk süperr yaa internetii biliyoo adam öldürmesini biliyoo babası annesi onları okulda sanarken okuldan kaçıp counter strike oynamasını biliyoo..fakat bilmedikleri bişeyy var ççoktan oo internet denilen o pisliğn parçası olmuşlarr.yani "mendil satan çocukk hayatta bi şekilde mukavvaviyeti sağlayacakk"..ben bundan eminimm..anne baba ne yapsınn..ben annelerimin elinden öpüyorumm bazı şeylerde öğretilmez öğrenilir akıl edilirrr.bazı şeyleride çocuklar akıl etsinn.bizim çocuklarımız o kada salakmıkii bunlarıı anası babası öğretsinn..onlar zaten biliyooo ama kısa zevklerin peşine gidip çok büyük şeyler kaybediyolarr..tçocuklar aslında çok büyük kumarcılarr:"büyük şeyler verip küçük zevkler kazanıyolarrr"...valla çokk iyiii.. Sad Sad
KEKLİKTEPE
ADMİNİSTRATOR
ADMİNİSTRATOR
KEKLİKTEPE

Erkek
İş/Hobiler : Ögrenci /Bilisim Tek. Alanı

MesajKonu: Geri: GENÇLİK NEREYE GİDİYOR?   GENÇLİK NEREYE GİDİYOR? EmptyC.tesi Mayıs 17 2008, 09:13

Bu konu benm arastırma odevimdi... Burda yazılanların hepsi dogrudur... Sezercikle, Ömercikle alakası yok gercekten ole bu konu... Parası olan cocuk internetn basında ya olmayanlar... Bu zamanda para için birbirlerini oldurenle var ... Bu cocuklarda içki için kullanılıyor...
Nazlı Tekin
Forum Meleği
Forum Meleği
Nazlı Tekin

Kadın

MesajKonu: Geri: GENÇLİK NEREYE GİDİYOR?   GENÇLİK NEREYE GİDİYOR? EmptyPerş. Mayıs 29 2008, 09:31

emrah yardım demiş ki:
nazlı tekin demiş ki:
Alıntı :

..çok türk filmi izlemişsinn..eroltaş ve sezercik hikeyesini mi anlatıyonn sennn.artık onlar geride kaldıı uyan birazz.bugünün çocukları internet başında savaşı öğreniyoo adam öldürmenin zevkini yaşıyoo şiddeti özümsüyooo..bu gençlikk süperr yaa internetii biliyoo adam öldürmesini biliyoo babası annesi onları okulda sanarken okuldan kaçıp counter strike oynamasını biliyoo..fakat bilmedikleri bişeyy var ççoktan oo internet denilen o pisliğn parçası olmuşlarr.yani "mendil satan çocukk hayatta bi şekilde mukavvaviyeti sağlayacakk"..ben bundan eminimm..anne baba ne yapsınn..ben annelerimin elinden öpüyorumm bazı şeylerde öğretilmez öğrenilir akıl edilirrr.bazı şeyleride çocuklar akıl etsinn.bizim çocuklarımız o kada salakmıkii bunlarıı anası babası öğretsinn..onlar zaten biliyooo ama kısa zevklerin peşine gidip çok büyük şeyler kaybediyolarr..tçocuklar aslında çok büyük kumarcılarr:"büyük şeyler verip küçük zevkler kazanıyolarrr"...valla çokk iyiii.. Sad Sad

Şunu unutma birde türkiyenin görmediğin bir yüzü var ve bunların hepsi gerçek bizim gözümüzün önünde olan şeyler
emrah yardım
emrah yardım

Erkek

MesajKonu: Geri: GENÇLİK NEREYE GİDİYOR?   GENÇLİK NEREYE GİDİYOR? EmptyPerş. Mayıs 29 2008, 12:00

ben senii çözdüümm..sen çokk duygusal birisinn..hala sezercik ömercik filmlerine inanıyosunn.eroltaş çok pis gülerr sezercikk ve annesi sefalet içindedirr..sezeciğinn babasıı zengin ve yakışıklıdırrr..ama sezercikk hala mendil satarr zaten babasını kim olduğunu bilse gider holdinginn başınaaa.ama artıkk o filmlerinn stoğuu tükendiii.tabikii öylee çocuklarr hala varr ama istisna genelii bozmazz..çocuklarınn genelii aslında çokk zekii fakatt vakitlerinii yanlışş yerlerdee harcıyolarr.. sorunn onlar değill sorunn bizlerizz..yanii bencill insanlarr...bence rüyadan çıkmanınn zamanı geldi ve geçiyorr bileee..bide demişsinn yaaa:
Alıntı :
Şunu unutma birde türkiyenin görmediğin bir yüzü var ve bunların hepsi gerçek bizim gözümüzün önünde olan şeyler
...ben türkiyeninn gerçekk yüzünüü senden daha iyi biliyoruumm veya en azından görmediklerimii tahminn edebiliyorummm..ama ortada bir sıkıntı veya bi gerçekk varsaa:bu gerçeklerin seninn söylediğin yeşilçam filmleriyle yakından uzaktann alakasıı yokkk..

GENÇLİK NEREYE GİDİYOR?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-