Kekliktepe Köyü Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kekliktepe Köyü Forum

AnasayfaKapıGaleriLatest imagesKayıt OlGiriş yap

İYİLİK NASIL YAPILIR

2 posters
YazarMesaj
Nazlı Tekin
Forum Meleği
Forum Meleği
Nazlı Tekin

Kadın
İş/Hobiler : Satış & Pazarlama
Lakap : Baş Belası

İYİLİK NASIL YAPILIR Empty
MesajKonu: İYİLİK NASIL YAPILIR   İYİLİK NASIL YAPILIR EmptySalı Mayıs 06 2008, 09:42

Önce eskilere gidelim...

Bir akşam vakti Hz. İbrahim'in yaşadığı köyden geçen yaşlı bir yolcu, misafir olup geceyi geçirebileceği bir ev aradı. Hz. İbrahim'in kapısını çaldı ve kendisini misafir edip edemeyeceğini sordu.

Yolcu seksen yaşındaydı ve o yaşına kadar hiç iman belirtisi göstermeden yaşamıştı.

Hz. İbrahim ise kapısını çalan bu insanı Hak yoluna davet etmesinin peygamberliğinin gereği olduğunu düşünmekteydi.

"Bir şartım var" dedi adama.

"Senin Allah'a iman etmeni istiyorum. Kabul edersen misafirim olursun."

Adam kızdı. Kabul etmedi ve akşamın son ışıkları altında köyün ufkuna doğru ilerledi.

Tam o sırada Hz. İbrahim'e ilahi uyarı geldi.

"Ey İbrahim, biz o insana ömür verdik, mal verdik, evlatlar verdik, rızk verdik. Bunun karşılığında ona şart koşmadık. Ama sen kulum, ona bir gecelik misafirlik için iman etmeyi şart koştun."

Bu uyarıyla aklı başına gelen Hz. İbrahim hemen koşup adamı durdurdu ve evine çağırdı.

Adam "koştuğun şarttan neden vazgeçtin?" diye sordu.

Hz. İbrahim "Allah bana hiçbir karşılık istemeden ve senin iyiliğin için olsa bile şart koşmadan iyilik yapmamı emretti" karşılığını verdi.

Bunun üzerine "seksen yıl bihaber yaşadığım Allah'a şimdi iman ediyorum" dedi adam.

Şimdi bana, "iyi de hocam, bu eski bir mesel, zaman değişti, günümüze gelelim" diye çıkışabilirsiniz.

Peki! Olay geçen Ramazan'da İstanbul Bağcılar'da yaşandı.

Bir grup insan bir araya gelip fakirlere maddi yardım götürmeye koyuldu. Bir gün karşılarına çok muhtaç yaşlı biri çıktı. Ona düzenli olarak 200 TL ödemeye başladılar.

Aradan bir müddet geçmişti ki, yine böyle bir başka fakire raslayıp ihtiyaçlarını sordular, yardım önerdiler.

Adam reddetti: "Bana her ay birisi 100 TL ödüyor zaten."

Bunun üzerine yardımsever dostlarımız "bizi bu zatla tanıştır da çabalarımızı birleştirelim" deyince, adam onları götürdü.

Karşılarına çıkan kişi, o her ay 200 TL ödedikleri yaşlı ve çok fakir adamdı.

Dostlarımız şaşırdılar ve oracığa çöküp ağladılar.

Evet, iyilik yürek işidir!..

Ve bildiğim bir şey varsa o da iyiliğin artık birçoğumuzun becerebileceği bir iş olmadığıdır
http://www.kekliktepe.tr.cx
bektasari
Çalıskan Üye
Çalıskan Üye
bektasari

Erkek
İş/Hobiler : elektronik,müzik,türkü,techno müzik,new age,klasik müzik,sinema,

İYİLİK NASIL YAPILIR Empty
MesajKonu: Geri: İYİLİK NASIL YAPILIR   İYİLİK NASIL YAPILIR EmptySalı Mayıs 06 2008, 10:03

HERKES KENDİNE VERİLENİ PAYLAŞABİLMEYİ BİLSEYDİ DÜNYA BU HALE GELMEZDİ

İYİLİK NASIL YAPILIR
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» NASIL KIYDINIZ
» MATEMATIK OLAYI...
» BiR KADIN ve ERKEK NASIL MUTLU EDiLiR ?