Kekliktepe Köyü Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kekliktepe Köyü Forum

AnasayfaKapıGaleriLatest imagesKayıt OlGiriş yap

babasını yenen adamın önünde eğildi

YazarMesaj
emrah yardım
Karakartallar Yüksek Uçar
Karakartallar Yüksek Uçar
emrah yardım

Erkek
İş/Hobiler : öğrenci
Lakap : lakabı olmayan insan

babasını yenen adamın önünde eğildi Empty
MesajKonu: babasını yenen adamın önünde eğildi   babasını yenen adamın önünde eğildi EmptyPerş. Mayıs 15 2008, 20:02

Kraliçe’ye Yeşil Cami’de özel protokol

Yeşil Cami’de İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth için bir istisna yapıldı. Kraliçe ayakkabılarını çıkarıp başını örterek cami kurallarına uydu.

Emre ÖZTÜRK / HABER MERKEZİ
--------------------------------------------------------------------------------

Foto: Fotoğraflar: Burak KARA
Ama yaşlılığı nedeniyle Rahman suresini sandalyede dinledi. Bayan Gül de sandalyede Kraliçe’ye eşlik etti

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth ve heyetinin Bursa gezisi renkli görüntülere sahne oldu. Bursa’da tarihi mekanları gezen, Hacivat Karagöz gösterisi seyreden, Ebru sanatını deneyen Kraliçe bol bol da alışveriş yaptı. Bursa gezisinin en ilginç bölümü ise Yeşil Cami ve Yeşil Türbe ziyareti oldu.

Çizgili eşarp örttü

Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Bursa Valisi Şahabettin Harput, Hayrünnisa Gül, Dışişleri Bakanı Ali Babacan’ın eşi Zeynep Babacan ve Bursa Mütfüsü Mahmut Gündüz eşlik ettiği Kraliçe’yi Yeşil Cami’ye gelişinde, Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Bursa Müftülüğü’nden yetkililer karşıladı.Ortaylı’dan caminin tarihçesi hakkında bilgi alan Kraliçe Elizabeth, camiye girişinde ayakkabılarını çıkarttı ve çoraplarının üzerine beyaz patikler giydi, başını da çizgili bir eşarpla örttü.

Kuran hediye edildi

Buraya kadar Kraliçe tüm kurallara uymuştu. Ancak yaşlılığı nedeniyle yere oturtulmayıp kendisine ve Bayan Gül’e birer sandalye getirildi. Kraliçe Elizabeth, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Emin Ay’ın okuduğu Rahman Suresi’ni sandalyede oturarak dinledi. Daha sonra Bursa Müftüsü Mahmut Gündüz, Kraliçe’ye İngilizce Kuran hediye etti.

RAHMÂN SÛRESİ

Mekke döneminde inen sure, 78 âyetten oluşuyor. Adını ilk âyeti oluşturan ve Allah’ın sıfatlarından biri olan “er-Rahmân” kelimesinden alıyor. Sûrede, Allah’ın nimetleri, birliğini ve kudretini gösteren kainat delilleri ile günahkârların kıyamette karşılaşacakları korku ve şiddet konu ediliyor.

AYAKKABASINI GÖREVLİ ÇIKARTIP GİYDİRDİ

Kraliçe camiye girerken ayakkabıların bir İngiliz kadın görevli çıkarttı. Çıkışta da yine aynı görevli Kraliçe’nin ayakkabılarını giymesine yardım etti.

Defilede İngiliz-Türk kardeşliği

Kraliçe II. Elizabeth Ankara Olgunlaşma Enstitüsü tarafından hazırlanan “Dünden Bugüne Yansımalar” adlı defileye katıldı. Kraliçe’nin büyük bir ilgiyle izlediği defilenin son bölümünde çıkan iki mankenin Türk ve İngiliz bayraklarının resmedildiği kıyafetlerle podyuma çıkması büyük beğeni topladı.

Hacivat Karagöz izledi

Ressam Şefik Bursalı Sanat Galerisi’nde Kraliçe ve Prens Philip için Nevzat Çiftçi tarafından gölge oyunu gösterisi sunuldu. Kraliçe’ye gösteriden sonra Hacivat Karagöz rölyefi hediye edildi.

300 YTL ve 400 euro harcadı

Kraliçe Elizabeth, Kozahan’da 400 euro ödeyerek özel ipekten yapılan kıyafetler satın aldı. İşyeri sahibi, Kraliçe’ye bir de ipek empirme kumaş hediye etti. Daha sonra ’Bursa İpek’ adlı işyerine giren Kraliçe’ye, İznik Çinisi desenli fular hediye edildi. Kraliçe buradan da 300 YTL ödeyerek eşarp, şal ve kırlent satın aldı.

Ebru yapmayı sevdi

Kraliçe Elizabeth ve eşi Prens Philip, Bursa Olgunlaşma Enstitüsü’nden Nuray Yıldız’ın ebru yapmasını izledi. Kraliçe de ebru yapmayı denedi.

BOL BOL HEDİYE ALDI

Kraliçe Bursa gezisi boyunca birçok hediye aldı. İşte sadece birkaçı: Koz Han’ı simgeleyen bir ipek kozası heykeli, ipek eşarp ve kravat, Türk motifleriyle işlenmiş olan mavi camdan porselen kavanoz, Cemil İpekçi’den üzerinde Osmanlı sanatı motifi çintemani bulunan safir yakut ve pırlantadan oluşan bilezik ile bir ceket, Özdilek’ten bornoz takımları...

‘Kraliçe mektup arkadaşımdı’

Bursa Mehteran Takımı’nda görev yapan emekli işçi İsmail Ürkmez Kraliçe II. Elizabeth’in 1973 yılındaki mektup arkadaşlarından olduğunu söyledi. Avustralya’da işçi olarak çalışırken Kraliçe’yle mektuplaşmaya başlayan Ürkmez, Kraliçe’nin Türkiye’yi ziyaret etmesinin kendisini çok mutlu ettiğini söyledi: “Elimde kendisinden bana gelen 1973 tarihli mektubun portresini görünce bana baktı ve gülümsedi. Çok mutlu oldum...”

SIKILDI MI?

Kraliçe Yeşil Türbe’yi gezerken çantasını bir ara kolunda değil elinde taşıdı. Bu çanta şifresine göre, “Sıkıldım, gidelim’ anlamına geliyor.

MENÜDE YEMEKLER GRAMIYLA YAZILDI

Tarihi Koza Han’ın avlusunda Bursa Klasik Türk Musikisi Korosu’nun eşliğinde düzenlenen yemekte Kraliçe’ye zeytinyağlı enginar, kuzu budu, iki çeri domates, yeşil fasulye, maydanoz, brokoli, su ve tatlı olarak da kuşkonmaz ikram edildi. Menüde yemeklerinin içeriğinin gramlarıyla yazılması dikkat
http://www.kekliktepe.tr.cx

babasını yenen adamın önünde eğildi
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-