Kekliktepe Köyü Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kekliktepe Köyü Forum

AnasayfaKapıGaleriLatest imagesKayıt OlGiriş yap

"ÖZTÜRK GÖREVDEN ALINDI" Doç. Dr. İbrahim Öztürk, "Alevi toplumunun bütün bireylerinden özür diliyorum" dedi.

YazarMesaj
Nazlı Tekin
Forum Meleği
Forum Meleği
Nazlı Tekin

Kadın
İş/Hobiler : Satış & Pazarlama
Lakap : Baş Belası

"ÖZTÜRK GÖREVDEN ALINDI" Doç. Dr. İbrahim Öztürk, "Alevi toplumunun bütün bireylerinden özür diliyorum" dedi. Empty
MesajKonu: "ÖZTÜRK GÖREVDEN ALINDI" Doç. Dr. İbrahim Öztürk, "Alevi toplumunun bütün bireylerinden özür diliyorum" dedi.   "ÖZTÜRK GÖREVDEN ALINDI" Doç. Dr. İbrahim Öztürk, "Alevi toplumunun bütün bireylerinden özür diliyorum" dedi. EmptyC.tesi Nis. 05 2008, 10:13

Konuyu gündeme taşıyan Yol tv, 21 Mart Cuma günü canlı olarak yayınlanan Yolun Gündemi'nde konuyu tartıştı. Telefonla bağlanan Doç. Dr. İbrahim Öztürk ‘’verdiğim örnek yanlış anlaşıldığı için Alevi toplumunun bütün bireylerinden özür diliyorum’’ dedi. Aynı programa ABF Genel Başkanı Turan Eser, DSP İstanbul Milletvekili Süleyman Yağız, Avukat Fadime Selmanlı, yazar Rıza Zelyut ve yazar sendikacı Yaşar Seyman da katıldı.

ÖZTÜRK GÖREVDEN ALINDI

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nden Doç. Dr. İbrahim Öztürk’ün derste, “Ben ailemden biliyorum, bazı kesimlerin düşüncesine göre Alevi kadınları o...dur” sözlerinin kamuoyunda tartışma yaratması karşısında İbrahim Öztürk, sözlerinn yanlış anlaşıldığını, kendisinin bu örneği eleştirmek için verdiğini belirtti.

Haberin YOL TV üzerinden kamuoyuna yansıması üzerine, her kesimden haklı tepkiler ortaya çıkınca Zaman Gazetesi’nde de yazarlık yapan Doç. Dr. İbrahim Öztürk, ‘benim eşimde Alevi ve Kürt, benim sözlediklerim çarpıtılıyor’ diye yazılı bir açıklama yaptı.

Konuyu gündeme taşıyan YOL tv, 21 Mart Cuma günü canlı bir programla konuyu tartıştı. Petek Türkmen’in sunduğu YOLUN GÜNDEMİ adlı programa bağlanan Doç. Dr. İbrahim Öztürk ‘’verdiğim örnek yanlış anlaşıldığı için Alevi toplumunun bütün bireylerinden özür diliyorum’’ dedi.

‘’Benim aile yapım Alevi vatandaşları kıracak bir yapıya izin vermez’’ diyen, Alevilere ve Kürtlere yönelik övücü cümlelerde kullanan Doç Dr. İbrahim Öztürk ‘’keşke acı çektiğim bu örneği vermeseydim, o kelimeyi de kullanmasaydım. Benim aile çevrevdem de Alevileri ve Kürtleri yanlış anımaktan, eksik tanımaktan kaynaklanan problemler var’’ dedi.

Programı sunan Petek Türkmen’in ‘’Gümrük Birliği içinde laf nasıl döndü dolaştı Alevilere geldi? Konuşmalarınzdan anlaşılıyorki, siz bu hassasiyetleri çok iyi bilen birisiniz. Bu konular üzerinde yüzyıllardır spekülesyon yapıldığını biliyorsunuz. Neden böyle bir konuyu gündeme getirdiniz? Dikkat etmek gerekmiyor muydu? Alevi toplumunun bu konuda bir hassasiyeti oluştu. Siz bu konuda Alevi toplumundan özür dilemeye hazır mısınız?’’ diye sorusu karşısında da şunları söyledi:

‘’Nasıl dilemem efendim, Ben Alevi toplumuna ne kadar empatiyle yaklaşıyorum. Ancak netice itibariyle bu insanlar kırılmıştır. Bu insanlar üzülmüştür, itilmiştir, kakılmıştır. Benim 15 senelik akademiseyenlik mücadelem yere düşmüştür. Ben Alevi toplumunun bütün bireylerinden özür diliyorum.’’

* * *

Yağız: ‘’Hoca, ‘tabir yerindeyse’ diyor, tabir yerinde değilki. Türkiye’nin bu sözcüklerden kurtulması gerekiyor’’

DSP İstanbul Milletekili Süleyman Yağız Doç. Öztürk yanlış anlaşıldığını söylüyor. Bu durumu ben de soru önergemi sunarken de bunu dile getirdim. Ancak Hoca kullandığı cümle için diyorki ‘tabir yerindeyse’ diyor, ‘alevi deyince…’, tabir yerinde değilki. Örneğin verildiği yer bir okul, doğru değil, kullanılan sözcük bile kullanılması doğru olmayan bir sözcük, dolayısıyla iyiniyetli yada kötü niyetli olmanın ötesinde bu tartışmada gösterdiki, Türkiye’nin bu sözcüklerden kurtulması gerekiyor. Bütün kötü, pis sözcüklerden kurtulmak gerekir.

* * *

Eser: ‘’Öztürk’ün dediğinden, demediğinden daha önemlisi, bu ifadelere, bu zihniyete tavır almaktır’

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel başkanı Turan Eser: Asırlardır bu ülkede süregelen, her türden baskısı, asimilasyoncu, ayrımcı uygulamaların sonucu olarar Aleviler hakkında üretilen bazı klişlerele 21. yüzyılda birlikte yaşamak istemiyoruz. Dolayısyla amacı ne olursa, nasıl kullanılırs kullanılsın, bu ifadelerin kullanılmasını istemiyoruz. Bunların telaffuz edilmesi bile insan haklarına aykırıdır, toplumu rencide eder. Bu utanç verici bir durumdur. İbrahim Öztürk, ben bu amaçla söylemedim diyor. Bu klişelerin silinmesini sitediğimiz bir dönemde bu lafların hangi amaçla söylendiği önemli değil. Bu söylemeler bu lafların hafızalara tekrar yer etmesini sağlıyor. İftiralar hiç bir ortamda kullanılmamalı.

Öztürk, YOL tv aracılığılıyla Alevi toplumundan özür diliyor, bu kabuledilebilir. Ancak konuyla hiç alakası olmayan bir üniversite öğretim üyesinin, teolog değil, bu formasyona sahip değil, dolayısıyla ekonomi konusunda uzman bir hocanın, alakasız bir gündemle, derste, yobaz ve gericilerin yaygınlaştırmak için kullandıkları bu kötü iftiralara, aşağılamalara aracı olunması bile kabul edilemez! Bu anlamıyla Öztürk’ün dediğinden, demediğinden daha önemlisi, bu ifadeleri kullananlara, bu zihniyete tavır almak gerekir.

* * *

Avukat Selmanlı: ‘’Bu söz suçtur’’

Avukat Fadime Selmanlı: ‘’Bu anlayışın TCK’nın kamu barışına yönelik suçlar bölümünde 216. madeye girer. Bu madde bir kesimin alehine alenan tahrik etmeyi, aşağılanmayı içeriyor. Kamuoyuna yansıyan bu lafta bunu içeriyor.

* * *

Zelyut: ‘’ Bu bir zihniyetin dışa vurumudur.’’

Rıza Zelyut: ‘’Türkiye’de bugün demokrat görünen, hoşgörü laflarının arkasına sığınan gerici, tarikatçı grubun hedefi Alevilerdir. Bunlar bir taraftan güya Alevileri destekler görülüken, diğer taraftan da onları değiştirmeye çalışırlar. Bu kadroların yönettiği bir hükümetin operasyonları çağdaş yaşam modelini ortadan kaldırmaya çalışıyorlar. Bu güçler, bu doçentin yaptığı gibi kimi zaman içlerinde tuttukları kini istemden dışa vuruyorlar. Bu bir zihniyetin dışa vurumudur.’’

* * *

Seyman: ‘’ Eşi Alevi olan birinin böyle bir örnek verme özgürlüğü olamaz’’

Yaşar Seyman: ‘’Bu durum bir bilim insanın akıl tutulmasıdır. Bilim insanları, siyasetçiler söyledikleri konusunda duyarlı olmalı. Bir insanın özür dilemesi kabul edilebilir, ama konu özür dilemekle bitmiyor. Orada duyarlı bir öğrencinin tepkisi, tavrı olmasaydı, iyiniyetlede söylenmiş olsa da oradaki öğrencilerin belleklerine böyle geçecekti. Kaldıki eşinin bir Alevi olması da beni bir kadın olarak hiç ilgilendirmiyor. Eşi Alevi olan birinin böyle bir örnek verme özgürlüğü olamaz! Sizin yayınızda olduğu gibi bu yanlışların karşısında dimdik durulmalı. Önemli olan genç kuşaklara daha özenli davranılmalı. Ümit Güner örneği unutulmamalı. Bu yanlışların, saçmalıkların, akıl tutulmalarının karşısında durmalı. Bunlar empati olarak sunulmaz!’’

Kaynak : Alevi Haber Ajansı
http://www.kekliktepe.tr.cx

"ÖZTÜRK GÖREVDEN ALINDI" Doç. Dr. İbrahim Öztürk, "Alevi toplumunun bütün bireylerinden özür diliyorum" dedi.
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» birisi matematik dergisimi dedi