Kekliktepe Köyü Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kekliktepe Köyü Forum

AnasayfaKapıGaleriLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Köyümüzün Tarihi

+4
Nazlı Tekin
HasanTekin
emrah yardım
Emre Tekin
8 posters
YazarMesaj
Emre Tekin
KekliktepeAdmin
KekliktepeAdmin
Emre Tekin

Erkek

Köyümüzün Tarihi Empty
MesajKonu: Köyümüzün Tarihi   Köyümüzün Tarihi EmptyPaz Mart 02 2008, 11:06

Galın ismi ermenilerin burda zamanında yaşadığı bilinmektedir galiba ismi'de bundan dolayı.Köyümüzün eski yerleşim yeri yazı köyüne ve karayoluna yakın bir yerde bulunuyor.Köye yakın bir yerde eski bir yerleşim yeri(ören) mevcuttur..Burda eski köy kalıntıları içinde birde kilise kalıntısı bulunuyormuş.Bu köye bizim atalarımız Malatya arguvan'dan göç etmiş,şimdiki yerleşim yerine ev yapmışlar.

...

Köyün Tarihi hakkında elde kesin bir veri bulunmamaktadır..Eldeki veriler Söylentiden öteye geçememektedir En fazla dillendirilen Eskiden Ermenilerin yaşadığı Gâlın(Gâlut) şehrinin yakınına kurulduğundan dolayı bu ismi almış olmasıdır..

Köyde yakın zamana kadar yaşayan 1880-1890 doğumlu insanların olması ve onlarında atalarının köyde yaşamış olması Köyün tarihini en az 300-400 yıl eskiye taşıyor diyebiliriz..
Kekliktepe, Sivas ilinin Divriği ilçesine bağlı bir köydür. Eski ismi "Gâlın" olarak geçer Yüksek bir mevkii de kurulu olduğundan dolayı ulaşım zordur...Köy Rakımı Yaklaşık 2000 metredir..

Köyümüzde Anadolu Türkmen gelenekleri mevcuttur.Köy Halkının Tamamı Alevi-Bektaşi inancına ve kültürüne sahiptir.İbadet açısından bağlılık ve sadaakat bu köy halkınca çok içten yaşanmaktadır.
Sivas iline 204 km, Divriği ilçesine 26 km uzaklıktadır.

Komşuları: Yazı köyü,Ziniski(Akmeşe) ,Sincan,Karakale,Bahçeli(Pengürt),Dikmeçay(Eşke),Karakuzulu,Eskibeyli(Norşun)

Ulaşım ilçeden yaklaşık olarak 35-40 dk sürmektedir..

"Kışla" adında birde mezrası vardır

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Yüksek bir mevkiide kurulu olduğundan dolayı,Rüzgarlara açık bir pozisyondadır..Bu da insanları çetin şartlarda yaşamaya zorlar..Köy yolu (aynı zamanda patikadır) kış boyunca karla kaplıdır..

Yazları ise serindir..Suları soğuktur "Köy puğarı"(pınar) yada "Adalet" denen çeşmesi mevcuttur..Her mevsim burada soğuk su bulabilmek mümkündür..
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Köy..Kentleşmenin bir sonucu olarak yoğun bir göç vermeye maruz kalmıştır.Köy Halkının çoğu Başta İstanbul olmak üzere Büyük şehirlere göçe etmiştir..

Halen İstanbulda 150 hane civarı Ankarada 8-10 hane Divriğide 50-60 Hane Yurtdışında 10-15 Hane, Toplamda ise 270-300 hane civarı Kekliktepeli(Gâlınlı) yaşamaktadır
Köy arazisi şu anda Boş olması ve uzun zamandır Tarım yapılamaması nedeniyle Doğal olarak NADAS'a bırakılmış olduğundan,Mineral bakımından oldukça zenginleşmiştir..Bu da birilerinin dikkatini çekmiş olacak ki..3-4 Yıldır " Teşvikli Tarım " yapılmaktadır..
Bir süredir "Sopagil" kabilesinden İbrahim Sopaoğlu profosyonel anlamda Büyükbaş hayvancılıkla uğraşmaktadır..
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
Sanatçıları
Veli YARDIM-Zurnacı
Cafer KULU-Dilsiz Kaval
Kanber TEKİN-Zurnacı
Basri TEKİN-Ozan
Nesrin ULUSU-Sanatçı
Ercan ULUSU-Sanatçı
Ali KIDIR-Karadüzen Uzmanı
Tuğçe ARI-Bağlama Uzmanı
Yemekleri
Haşıl
Kavurga
Herle
Çılbır
Abdal Musa Pilavı
Kömbe
Bulgur Pilavı
Hatem Halanın Küllemesi

En son EmrecanTekin tarafından Paz Mart 02 2008, 11:21 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi (Sebep : Güncelleme)
emrah yardım
Karakartallar Yüksek Uçar
emrah yardım

Erkek
İş/Hobiler : öğrenci
Lakap : lakabı olmayan insan

Köyümüzün Tarihi Empty
MesajKonu: Geri: Köyümüzün Tarihi   Köyümüzün Tarihi EmptyC.tesi Mart 22 2008, 22:51

aslında galın köyünün gerçek sahibi benim dedemin dedesidir bilmeyenllere duyurulur.galiba ilk o gelmiş
http://www.kekliktepe.tr.cx
HasanTekin
Çalıskan Üye
Çalıskan Üye

Köyümüzün Tarihi Empty
MesajKonu: Geri: Köyümüzün Tarihi   Köyümüzün Tarihi EmptyC.tesi Nis. 05 2008, 21:32

emraah Çok Komik başlarım dedenin şarap çanağına . senin deden benim babamın dayısı hulük Çok Komik
emrah yardım
emrah yardım

Erkek

Köyümüzün Tarihi Empty
MesajKonu: Geri: Köyümüzün Tarihi   Köyümüzün Tarihi EmptyPaz Nis. 06 2008, 08:59

hasan abi ben zaten dedem demedim ki.ben dedemin dedesi dedim.ama benim söylediklerim sadece bir rivayet Çok Komik Çok Komik Çok Komik
Nazlı Tekin
Forum Meleği
Forum Meleği
Nazlı Tekin

Kadın
İş/Hobiler : Satış & Pazarlama
Lakap : Baş Belası

Köyümüzün Tarihi Empty
MesajKonu: Geri: Köyümüzün Tarihi   Köyümüzün Tarihi EmptyÇarş. Nis. 09 2008, 13:59

Ooo emrahçım virayetlerle konuşursak eğer bizde paşa torunuyuz ozamana değimi hasan abimmm...
Kenan Emiroğlu
Sakat Futbolcu
Sakat Futbolcu
Kenan Emiroğlu

Erkek
İş/Hobiler : futbol ve halk müziği
Lakap : sakat futbolcu

Köyümüzün Tarihi Empty
MesajKonu: Geri: Köyümüzün Tarihi   Köyümüzün Tarihi EmptyÇarş. Nis. 09 2008, 14:36

ARKADAŞLAR KÖYÜMÜZDE NE CEVHERLER VARMIŞTA HABERİMİZ YOKMUŞ.AĞALAR PAŞALAR.SAYENİZDE BUNUDA ÖĞRENDİK.TEŞEKKÜRLER.
Nazlı Tekin
Forum Meleği
Forum Meleği
Nazlı Tekin

Kadın

Köyümüzün Tarihi Empty
MesajKonu: Geri: Köyümüzün Tarihi   Köyümüzün Tarihi EmptyÇarş. Nis. 09 2008, 15:36

Ee abicim biz bu siteyi neden kurduk sanıyorsun Smile Bak bizim sayemizde neler öğreniyorsun
emrah yardım
emrah yardım

Erkek

Köyümüzün Tarihi Empty
MesajKonu: Geri: Köyümüzün Tarihi   Köyümüzün Tarihi EmptyÇarş. Nis. 09 2008, 19:47

beni dedem bu köyü kurmuştur..bu imparatorluğun varisi olarak sesleniyorum..arkadaşlar eğer benim rivayetime inanmazsanız araştırın...
Nazlı Tekin
Forum Meleği
Forum Meleği
Nazlı Tekin

Kadın

Köyümüzün Tarihi Empty
MesajKonu: Geri: Köyümüzün Tarihi   Köyümüzün Tarihi EmptyÇarş. Nis. 16 2008, 17:21

Aman kalsın araştırırsak senle ilgili daha öğrenmediğimiz ne kalır bilmiyorum biz böyle iyiz
emrah yardım
emrah yardım

Erkek

Köyümüzün Tarihi Empty
MesajKonu: Geri: Köyümüzün Tarihi   Köyümüzün Tarihi EmptyÇarş. Nis. 16 2008, 19:26

Alıntı :
Wed Apr 16, 2008 5:21 pm

--------------------------------------------------------------------------------

Aman kalsın araştırırsak senle ilgili daha öğrenmediğimiz ne kalır bilmiyorum biz böyle iyiz
bence tarih seni affetmeyecekk..bunu ben söylemiyorumm tarih söylüyoo..ne yazıkki galını benim dedemin dedesi kurmuşş..büyük larousse 15.cildine bak istersen orada bütün bilgiler mevcuttt..
ÖZLEM ÇELİK
Üye
Üye
ÖZLEM ÇELİK

Kadın
İş/Hobiler : BİYOLOG

Köyümüzün Tarihi Empty
MesajKonu: Geri: Köyümüzün Tarihi   Köyümüzün Tarihi EmptyCuma Tem. 04 2008, 12:15

GELENEK VE ADETLERİ İLE İLGİLİ DE BİLGİLER KOYARSAK SİTEYE ÇOK GÜZEL OLACAK.
cemleon
Üye
Üye
cemleon

Erkek

Köyümüzün Tarihi Empty
MesajKonu: selam   Köyümüzün Tarihi EmptyCuma Ocak 09 2009, 11:50

hatem halanin kullemesinden ben hic yemedim yav cok sey kacirdim galiba bu kadar mesur oldugunu bilmiyordum Smile
huseyin tekin
Üye
Üye

Erkek

Köyümüzün Tarihi Empty
MesajKonu: merh-- kac defa kafami kirdi lar o kulleme icin   Köyümüzün Tarihi EmptyCuma Ekim 12 2012, 11:00

cemleon demiş ki:
hatem halanin kullemesinden ben hic yemedim yav cok sey kacirdim galiba bu kadar mesur oldugunu bilmiyordum Smile

Köyümüzün Tarihi
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» sivasspor tarihi
» Kekliktepe Tarihi [KURALLAR]
» euro 2008 tarihi